مقالات

انتظار و آثار آن

رسول گرامی اسلام (ص) می‌فرمایند: «أفضَلُ أعمالِ اُمَّتی إنتظارُ الفَرَجِ؛ بافضیلت‌ترین اعمال امت من، انتظار برای فرج است.»(۱)

انتظار، آمادگی و زمینه‌سازی برای ظهور حضرت و آماده شدن برای یاری ایشان در برپایی حکومت عدل و قسط در سراسر جهان است. انتظار، فرهنگ سازنده و اندیشه‌ی پویایی است که همیشه جامعه را زنده و امیدوار در مسیر پیشرفت قرار می‌دهد. انتظار، دل‌های دوستان را امیدوار، و دل‌های دشمنان را نگران و مضطرب می‌کند.

انتظار، به ظلم و ستم نه گفتن و در انتظار عدالت بودن است. در آموزه‌های دینی ما جایگاه ویژه و ارزشمندی برای انتظار و منتظر واقعی بیان شده است که به اختصار به آن‌ها اشاره می‌شود. در روایات ما آمده منتظران واقعی، برترین مردم تمام زمان‌ها هستند و خداوند به آن‌ها چنان عقل و فهم و معرفتی را داده که غیبت در نزد آن‌ها به منزله‌ی مشاهده است.(۲)

همچنین در روایات آمده که ثواب حضور در خیمه‌ی آن حضرت به منتظر واقعی و راستین داده خواهد شد. امام صادق علیه‌السلام می‌فرمایند: «هر کس از شما از دنیا برود درحالیکه منتظر ظهور حضرت باشد، مانند کسی است که در خیمه‌گاه آن حضرت است.»(۳)

آنچه شگفتی ما را به اوج می‌رساند آن است که در برتری منتظران راستین و ثابت‌قدمان بر ولایت اهل‌بیت علیهم‌السلام، سخن از پاداشی افزون بر هزار شهید از شهدای صدر اسلام به میان آمده است. امام سجاد علیه‌السلام می‌فرمایند: «هر کس در دوستی ما، در دوران غیبت قائم (عج) ما، ثابت و استوار بماند، خداوند پاداش هزار شهید از شهدای بدر و احد به او ارزانی می‌دارد»(۴).

اکنون که دانستیم چه فضیلت‌ها و پاداش‌هایی برای منتظران واقعی بیان شده، چه کنیم تا در زمره‌ی منتظران واقعی حضرت باشیم و مشمول این پاداش‌ها قرار گیریم؟

باید توجه داشت که انتظار، حقیقتی است که از رفتار و کردار آدمی فهمیده می‌شود. منتظر واقعی امام زمان (عج) باید رفتارش بگونه‌ای باشد که هر لحظه منتظر ظهور امام و مولای خویش بوده و آماده‌ی خدمت به ایشان در جهت تحقق آرمان‌های والای ایشان باشد. کسی که بخواهد این گونه باشد باید ابتدا خود سعی کند گناه نکند و گرد گناه نچرخد. برای سلامتی حضرت صدقه بدهد. برای تعجیل در فرجشان دعا کند و حج و اعمال خیر دیگری که انجام می‌دهد، را به نیابت از آن وجود مقدس انجام دهد و زیارتنامه‌هایی که برای آن حضرت وارد شده بخواند و همیشه به یاد آن حضرت باشد و بگونه‌ای عمل کند که آن حضرت از او راضی و خشنود باشد و باید بگونه‌ای رفتار کند که یاد و نام آن حضرت بر سر زبان‌ها بیفتد و در دل‌ها قرار گیرد و مردم از آن حضرت غافل نشوند و بدانند که او حجت خداست و از حال همه آگاه است.

انسان منتظر علاوه بر اصلاح خود باید به اصلاح جامعه، احیای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر بپردازد تا بتواند برای آن حضرت نیرو آماده کند و به این ترتیب زمینه‌ی ظهور آن امام همام را فراهم نماید.

آثار انتظار و دعا برای حضرت (ع)

مرحوم آیت‌الله موسوی اصفهانی در کتاب مکیال‌المکارم آثار و فواید زیادی برای دعا جهت تعجیل در فرج حضرت بیان فرموده‌اند که به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

۱- خرسندی خداوند متعال

۲- افزایش و فزونی نعمت و برکت در آن

۳- زنده شدن امر ائمه اطهار علیهم‎‌السلام

۴- نجات از فتنه‌های آخرالزمان

۵- دعای ویژه حضرت در حق انسان

۶- شفاعت خود حضرت در قیامت

۷- ثواب شهادت در رکاب پیامبر (ص) و خود حضرت

۸- برابر با پاداش خونخواهی حضرت امام حسین (ع)

۹- نائل شدن به بالاترین درجات شهداء در روز قیامت

۱۰- آسان شدن حساب

و …

پی‌نوشت‌ها:

  1. تحف‌العقول، ص۳۷
  2. کمال‌الدین و تمام‌النعمه، ج۱، ص۳۱۹، ح۲
  3. اصول کافی، شیخ کلینی، ج۵، ص۲۲، ح۲
  4. کمال‌الدین و تمام‌النعمه، ج۱، ص۲۸۶، ح۲

امتیازدهی

0%

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
برچسب‌ها
مشاهده بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن