برگزیدهپرسمان مهدویمطالعات فرهنگی

دعاهای مرتبط با امام زمان (عج)

در زمان غیبت امام مهدی(عج)، خواندن چه دعاهایی برای ارتباط با حضرت توصیه شده است؟

یکی از وظایف شیعیان و عاشقان منتظر در عصر غیبت، برای نجات از انحرافات و فتنه‌ها خواندن دعاهایی است که از طریق اهل‌بیت(ع) و ناحیه‌ی مقدسه به ما رسیده که در اینجا به اختصار، به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌شود:

۱)­ دعای معرفت:  امام صادق فرمودند: ای زراره! اگر به آن زمان (زمانِ غیبت) رسیدی، با این دعا خدا را بخوان: اَللَّهُمَّ عَرِّفْنِی نَفْسَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی نَفْسَکَ لَمْ أَعْرِفْ نَبِیَّکَ اَللَّهُمَّ عَرِّفْنِی رَسُولَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی رَسُولَکَ لَمْ أَعْرِفْ حُجَّتَکَ اَللَّهُمَّ عَرِّفْنِی حُجَّتَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی حُجَّتَکَ ضَلَلْتُ عَنْ دِینِی[۱]؛

۲) دعای عهد: به فرموده‌ی امام صادق(ع)، هر کس چهل صبح این دعا را بخواند، از یاوران حضرت مهدی(عج) خواهد بود. اگر پیش از ظهور آن حضرت بمیرد، خداوند او را از قبر بیرون می‌آورد تا در خدمت آن حضرت باشد و حضرت را یاری کند و حق‌تعالی به هر کلمه، هزار حسنه او را کرامت فرماید و هزار گناه از او محو کند[۲].

۳) دعای فرج: از دعاهایی که برای تعجیل در فرج آخرین امام به ما توصیه شده است و برای دفع هر نوع گرفتاری، نافع است، دعایی است که حضرت صاحب‌الأمر(عج) به محمدبن احمدبن ابی‌لیث تعلیم فرمودند که از ترس کشته شدن به کاظمین پناهنده شده بود و به برکت این دعا، از کشته شدن نجات پیدا کرد[۳].

۴) دعای«اللهُمَّ ارْزُقْنَا تَوْفِیقَ الطَّاعَهِ»[۴]: این دعا از سمت ناحیه‌ی مقدسه صادر شده و شاید بتوان گفت که این دعا، سرچشمه‌ی همه‌ی صفاتی است که برای منتظران راستین آن حضرت، شایسته می‌باشد[۵].

۵) دعای سلامتی: این دعا، در اعمال شب ۲۳ ماه مبارک رمضان وارد شده و به آن سفارش شده است[۶] و نوعی ابراز محبت به امام زمان(عج) است. از فوائد خواندن این دعا، دفع بلا از وجود مقدس حضرت و نزول برکات و عنایات الهی بر ایشان و همچنین تعجیل در فرج ایشان است.

۶) دعای ندبه: از دعاهای بسیار مشهور که بنا به روایتی، از امام صادق نقل شده و مستحب است در چهار عید (فطر، قربان، غدیر، جمعه) خوانده شود.

۷) زیارت آل‌یاسین: این زیارت، یکی از زیارت‌های مشهور حضرت صاحب‌الأمر(عج) است. از جمله توقیعی که متضمن این زیارت شریف است که در آن امام(ع) می‌فرمایند: «هر گاه خواستید به وسیله‌ی ما به پروردگار توجه پیدا کنید و به ما متوجه شوید، پس این‌گونه خدای متعال را بخوانید و بگوئید: سلام علی آل یاسین»[۷].

[۱] اصول کافی، ج۲، کتاب الحجه، باب فی الغیبه، ح۵، ص۱۳۵

[۲] مفاتیح الجنان، دعای عهد، ص۱۰۴۹؛ بحارالأنوار، ج۱۰۲، ص۱۱۱

[۳] طبرسی نوری، نجم‌الثاقب، ج۲، ص۱۳۵

[۴] مفاتیح‌الجنان، ص۲۴۱

[۵] امام مهدی (عج) موجود موعود، جوادی آملی، ص۲۰۰، با کمی دخل و تصرف

[۶] مفاتیح‌الجنان، ص۴۶۷، دعای شب ۲۳ ماه مبارک رمضان

[۷] همان، زیارت حضرت صاحب‌الأمر (عج) (زیارت آل یاسین)، ص۱۰۱۵

برچسب‌ها
مشاهده بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن